Arts and Entertainment
March 9, 2024
From: Tucson Folk FestivalThe Tucson Folk Festival is a Free and Accessible Festival Celebratingamericana and Folk Music Traditions and All the Wonderful Variations, Including Bluegrass, Blues, Country, Jazz, Celtic, and Various Styles of Latin and Mexican Music! This Annual Family-friendly Festival is Held in Some of the Most Historic Sections of Tucson.
Our 39th Annual Festival Takes Place on April 5 - 7, 2024! Thursday Night Features Our Official Festival Kick Off Party With an Acoustic Showcase and Performer Social at Monterey Court. Friday Night Features Our Annual Stefan George Memorial Songwriting Competition on the Plaza Stage at Jacome Plaza. The Main Event Continues Saturday and Sunday Featuring Five Stages Downtown and More Than 125 Live Performances Including National Headliners, Local and Regional Acts, Songwriting Competition Winners, Family Show Entertainment, Young Artist Showcases, and Music Workshops! Over 250 Volunteers Support the Success of This Free, Family-friendly Festival.
Stage Schedule:
April 5
Plaza Stage at Jácome Plaza
6:00pm - 2023 Songwriting Contest Winner: Fox and Bones
6:30pm - 2024 Stefan George Memorial Songwriting Contest Finalist Show
Finalists: Admiral Radio, Arielle Silver, Joshua Butcher, Lizzie, Simon Lunche, Gabrielle Pietrangelo, Dillon Spurlin, Mike Stocksdale
8:30pm - Carnivaleros
April 6
Plaza Stage - Jácome Plaza 101 N Stone Ave
12:00pm - Mariachi Nuevo Azteca De Tucson
1:00pm - The Senators
2:00pm - Southbound Pilot
3:00pm - Hot Club of Tucson
4:00pm - Eric Schaffer & The OTher Troublemakers
5:00pm - Ryanhood
6:00pm - 2024 Songwriting Competition Runner-up
6:15pm - 6:45pm - 2024 Songwriting Competition Winner
7:00pm - 8:00pm - Steve Poltz
8:15pm - 9:30pm - Lisa Morales Band
North Church Stage - 200 N Church Ave
12:00pm - Arizona Balalaika Orchestra
12:30pm - The Tucson Klezmerados
1:00pm - Grupo Tradiciones
1:30pm - Barnaby and The Butcher
2:00pm - Starseed Acoustic Ensemble
2:30pm - Determined Luddites
3:00pm - Brian Berggoetz
3:30pm - Liz & Pete’s Sparrows & The Last Train
4:00pm - Don Armstrong and The Whiskeypalians
4:30pm - Connie Brannock Acoustic Quartet
5:00pm - The Mccallion Band
6:00pm - HeaTher Lil’ Mama Hardy
Presidio Museum Stage - 196 N Court Ave
12:00pm - Ruta Verbena
12:30pm - Rena Randall and The Due West Trio
1:00pm - Sunny & The Whiskey Machine
1:30pm - The Roland Roberts Band
2:00pm - The Secret Trails
2:30pm - Frankly Scarlett
3:00pm - Ten Dollar Wedding
3:30pm - Mitzi Cowell
4:00pm - Christine Santelli and HeaTher Hardy
4:30pm - Ramseyroberson
5:30pm - Jc & Laney
Court Stage - 200 N Court Ave
12:00pm - Simon Lunche
12:30pm - George & Georgia
1:00pm - Lady Psychiatrist’s Booth
1:30pm - Steff Kayser & Alvin Blaine
2:00pm - Daniel Bracken
2:30pm - Anne English Music
3:00pm - Mark Gostnelll
3:30pm - Rollin’ Solands
4:00pm - Rachael Snyder
4:30pm - Pineross
5:00pm - Little Jane
5:30pm - Out of The Blue
6:00pm - Katie Haverly
Telles Stage - 201 N Court Ave
12:00pm - Marty Province
12:30pm - Lara Ruggles
1:00pm - Russell Bartlett
1:30pm - Brett Anthony
2:00pm - Dunnóg
2:30pm - Lizzie
3:00pm - Smootmahooty
3:30pm - Alan Ehrlich
4:00pm - The Blue Goats (Duo)
4:30pm - Wally Lawder
5:00pm - Ted Ramirez
5:30pm - Arielle Silver
6:00pm - Fox and Bones
Wildflower Stage - Jacome Plaza 101 N Stone Ave
12:00pm - Songwriter Finalist Round Robin: Dillon Spurlin, Gabrielle Pietrangelo, Joshua Butcher, Lizzie
1:00pm - Songwriter Finalist Round Robin: Admiral Radio, Arielle Silver, Mike Stocksdale, Simon Lunche
2:00pm - Jam Pak Blues ‘n’ Grass Neighborhood Band
3:00pm - Eila C.
3:30pm - Desert Museum Family Band (Family Show Headliner)
4:30pm - Cabin John
5:00pm - Diana Keymolent
5:30pm - Griffin & His Gang
6:00pm - Max & Ben
April 7
Plaza Stage - Jacome Plaza 101 N Stone Ave
11:30am - The Jane Heirs
12:00pm - Carlos Arzate & The Kind Souls
1:00pm - Karyn Ann Band
2:00pm - Mamma Coal
3:00pm - The Eagle Rock Gospel Singers
4:00pm - Keith Secola
5:00pm - 6:00pm - Leslie Mendelson
6:15pm - 7:00pm - The Cross-eyed Possum
7:15pm - 8:30pm - Baba Marimba
North Church Stage - 200 N Church Ave
11:30am - Klezmerkaba
12:00pm - The Colin Trio
12:30pm - Darrell Elmer Rodgers Trio
1:00pm - Mark Insley and The Broken Angels
1:30pm - Sophia Rankin & The Sound
2:00pm - Nico Barberan Band
2:30pm - Ron Pandy & The Wild Pitch Band
3:00pm - The Arnold/klingenfus Ensemble
3:30pm - The Fallen Stars
4:00pm - The Odd Birds
4:30pm - Chris Baron and Two Secrets
5:00pm - John Coinman Band
6:00pm - Roth D’lux
Presidio Museum Stage - 196 N Court Ave
12:30pm - Dry River Band
1:00pm - Eb’s Camp Cookin’
1:30pm - Teal & Joyce
2:00pm - The Out of Kilters
2:30pm - Baja Caravan
3:00pm - Laura Jean Band
3:30pm -amber Norgaard & Friends
4:00pm - Gabrielle Pietrangelo
4:30pm - Riso
5:30pm - Kevin Pakulis and His Band
Court Stage - 200 N Court Ave
11:30am - Rave Review
12:00pm - Fresh Apples
12:30pm - Bessett and Callahan
1:00pm - The Wild Swans
1:30pm - Jacob Haber
2:00pm - Abby K
2:30pm - Alison Wahl
3:00pm - Deb Seymour
3:30pm - Koda Krause
4:00pm - Eugene Boronow
4:30pm - Jennifer Spector
5:00pm - Jamie Anderson Band
5:30pm - Tom Robert
6:00pm - Janelle Loes
Telles Stage - 201 N Court Ave
11:30am - Cypress Grove
12:00pm - Eric Douglas
12:30pm - Raggedy Edge
1:00pm - Tracy Howe
1:30pm - Bryan Fishkind
2:00pm - Graham Good & The Painters
2:30pm - Earthpicks of Cochise County
3:00pm - Tom Gibney
3:30pm - Mike Stocksdale
4:00pm - Humanjones Review
4:30pm - Greg Morton
5:00pm - Brett Dooley
5:30pm - Ryan David Green
6:00pm - The Dry Wash Anglers
Wildflower Stage - Jacome Plaza 101 N Stone Ave
11:30am - Jam Pak Blues ‘N’ Grass Neighborhood Band
12:30pm - Ayla Moreno
1:00pm - Mikayla Williams
1:30pm - Mikaela Milczarek
2:00pm - Zaylie Windsor
2:30pm - Would Bees
3:00pm - Mister Ronstadt (Family Show)
3:30pm - Kaia & Micah
4:00pm - Sydney Swanson
4:30pm - Sage
5:00pm - Bella
5:30pm - Gwen Ryan
6:00pm - Ava Paige
Admission: Free
Date: April 5-7, 2024
Location: Various locations in Tucson
Click Here For More Information